Audi MedCup: Quantum Racing învingători în Marseille

Quantum Racing a câştigat regata Marseille Trophy, al doilea eveniment din circuitul  Audi MedCup 2010.

Victoria celor de la Quantum Racing (SUA) în cadrul flotei TP52 Series este prima reuşită de când au devenit campioni mondiali TP52 în 2008, Puerto Calero, şi prima regată câştigată din circuitul Audi MedCup de când au obţinut titlul mondial Portugal Trophy în septembrie 2008.
Mistralul a dominat pe parcursul ultimei zile de curse programate. În zonele de cursă Rade faimoasele vânturi au bătut cu putere, agitând valurile. Cu rafale de aproape 40 noduri părea puţin probabil ca flota Marseille Trophy să părăsească portul din Vieux Port. Cu toate acestea, echipa Quantum Racing nu s-a aflat niciodată prea departe de barcă, pregătită mereu să-şi facă treaba.

Skipperul Terry Hutchinson (SUA) a apreciat munca depusă de echipa sa, nu în ultimul rând a celor din spatele scenei, celor de la Quantum Sails şi designerilor Botin Carkeek. Câştigarea celor două curse şi, pentru al doilea an la rând, cursa de coastă, a format o bază solidă pentru victoria compusă din peste şase curse navigate a echipei Quantum Racing. Succesul lor a domolit avântul cobândit de Emirates Team New Zealand în urma celor cinci regate succesive care au pornit tot din Marseille anul trecut. Echipajul american a terminat cu un avantaj clar de 4,5 puncte faţă de Matador (ARG) aflată pe locul doi.

Cheile victoriei echipei Quantum Racing au fost startul corect în mod constant, tacticile puternice şi vitezele îmbunătăţite, în timp ce campionii en titre, Emirates Team New Zealand, au regretat punctajul mare din ziua de deschidere când au uimit cu cele 21 de puncte din 31, terminând pe poziţia a patra, cel mai prost final al lor de până acum din cadrul circuitului Audi MedCup. Însă clasamentul general al Audi MedCup Circuit 2010, echipa Kiwis, care a venit din Franţa cu un erodaj de doar 1,5 puncte, conducea cu cele 20 de puncte.

Când vine vorba de coerenţă, echipa germano-franceză de pe Audi A1 susţinută de All4One a fost senzaţia sezonului până acum. Pe poziţie secundă în Cascais, echipa condusă de Jochen Schuemann (GER) şi Col Sebastien (FR), a ocupat locul al treilea aici şi s-a poziţionat pe locul doi în clasamentul general Audi MedCup Circuit 2010.